Participants

North Hope

8-10 dog teams 

6-8 dog teams 

2-dog skijoring 

1-4 dog pulka 

 1. Natal’ya Eryomina, Moscow region, Russia (NB1)
 1. Andrey Nosikov, Tula Region, Russia (NB2)
 1. Igor Smykov, Krasnodar region, Russia (NB1)
2. Mikhail Glushkov, YNAO, Russia (NB1)
 2. Jean-Luc Dawans, Belgium (NB1)
 2. Dmitriy Postnov, Saratov, Russia (NB1)
 3. Alexey Dudkin, Republic of Chuvash, Russia (NB1)
 3. Maxim Mikhailov, St.Petersburg, Russia (open)
 3. Alexey Kovalyov, Moscow, Russia (open)
 4. Yuriy Goryunov, Moscow region, Russia (open)
 4. Andrey Mikheyev, Moscow, Russia (open)
 5. Anton Nasyrov, Moscow, Russia (open)
 6. Anna Lupanova, Moscow region, Russia (NB1)
 7. Sergey Bespalov, St.Petersburg, Russia (open)
 8. Kirill Vshivtsev, Nizhniy Novgorod region, Russia (open)
 9. Anton Pchelov, St.Petersburg, Russia (NB1)

North Hope Light 

8-dog teams 

6-dog teams 

2-dog skijoring 

1-dog skijoring

 1. Alexey Perevozchikov, Republic of Udmurt, Russia (NB1)
 1. Alyona Lavrova, Moscow region, Russia (NB1)
 1. Egor Pavlov, Perm, Russia (NB1)
 1. Alexander Kolomkin, Yaroslavl region, Russia (NB1)
2. Maxim Krugov, Moscow region, Russia (NB1)
 2. Sofya Nazarova, Moscow, Russia (NB1)
2. Yaroslav Masterenko, Perm, Russia (NB1)
 2. Viktor Mayorov, Yaroslavl region, Russia (NB1)
3. Vita Chyornaya, Republic of Karelia, Russia (open)
3. Alexander Stolyarov, Republic of Karelia, Russia (open)
 3. Anna Bespalova, Voronezh, Russia (NB1)
 3. Maxim Lapin, Saratov, Russia (NB1)
 4. Mikhail Bragin, Moscow, Russia (open)
4. Natalya Il’yina, St.Petersburg, Russia (open)
 4. Andrey Prokoshin, Moscow, Russia (open)
5. Leonid Kostychev, Republic of Tatarstan, Russia (open)
 5. Anna Solozobova, Moscow region, Russia (NB1)
 5. Ekaterina Mikhailova, St.Petersburg, Russia (NB1)
 6. Sergey Lakhmin, Vologda, Russia (NB2)
 6. Alexey Ivanov, Moscow region, Russia (NB1)
 6. Elizaveta Sil’yanova, St.Petersburg, Russia (open)
 7. Mariya Zuyeva, Vologda, Russia (NB2)
 7. Elena Machtina, Yaroslav region, Russia (open)
 7. Oleg Luk’yanenko, Yaroslav, Russia (NB1)
8. Sergey Kuznetsov, Vologda, Russia (NB1)
 8. Dar’ya Klyukina, St.Petersburg, Russia (NB1)
 9. Natal’ya Kuznetsova, Moscow, Russia (open)
 10. Andrey Ermolov, Moscow region, Russia (NB1)

Little North Hope

 2-dog teams (juniors 9-12 yr)

2-dog teams (juniors 13-17 yr)

3-4 dog teams (juniors 9-12 yr)

 3-4 dog teams (juniors 13-17 yr)

1-dog skijoring (juniors 9-12 yr)

1-dog skijoring  (juniors 13-17 yr)

FacebookGoogle+TwitterVKShare